_logo.png




Achievements
CJC
CJC > Achievements > CCA Achievements 2014

CCA Achievements 2014

Singapore Olympic Foundation Peter Lim Scholarship

CHUA SHIN YOONG from 2T20 (Shooting) was awarded the Singapore Olympic Foundation (SOF) - Peter Lim Scholarship, High Performance Category for commendable performance in regional / international competition.

Shin Yoong SOF Peter Lim.jpg
CHUA SHIN YOONG from 2T20 receiving the SOF-Peter Lim Scholarship from Mr Lawrence Wong, Minister for Culture, Community and Youth & Second Minister for Ministry of Communications and Information.














About the SOF-Peter Lim Scholarship (http://sof.sg/scholarship/)
In June 2010, the Singapore Olympic Foundation (SOF) set up the SOF-Peter Lim Scholarship with a S$10-million donation from philanthropist and sports enthusiast, Mr Peter Lim. The gift remains the single largest donation in Singapore from an individual towards sports development. 

The driving force behind the Scholarship is the desire to ensure that no promising young athlete, committed to chasing his sporting dreams, should be hampered by financial considerations.

The Scholarship aims to:
  • Help young deserving sports talents from humble backgrounds to achieve their sporting goals;
  • Support under-18, high-performing athletes to pursue sporting excellence in their chosen fields.
  • From 2011 to 2013, more than 700 scholarships, totaling over S$2 million, were disbursed.

Singapore Youth Festival 2014

CJC Drama Society clinched a Certificate of Distinction for their rendition of Poop, a play by local playwright Chong Tze Chien.

Drama 1.jpg


'A' Division 2014 (Team)

No

Competition (Team)

Gender

Position/Award

1

National Inter-School Shooting Championships (Air Pistol)

Girls

2nd 

2

National Inter-School Fencing Championships

Girls

3rd 

3

National Inter-School Cross Country Championships

Girls

4th  

4

National Inter-School Cross Country Championships

Boys

6th  

5

National Inter-School Judo Championships

Girls

4th

6

National Inter-School Judo Championships

Boys

4th  

7

National Inter-School Track and Field championships

Girls

 

4th

8

National Inter-School Track and Field championships

Boys

6th

9

National Inter-School Swimming Championships

Girls

 

5th

 

10

National Inter-School Swimming Championships

Boys

7th

11

National Inter-School Bowling Championships

Boys

5th

12

National Inter-School Bowling Championships

Girls

 

7th

 

13

National Inter-School Rugby Championships

Boys

7th

14

Volleyball                                                                           

Girls

Quarter Finalist

15

Tennis                                                                                  

Boys

Quarter Finalist

 



'A' Division 2014 (Individual)

Cross Country.jpg

No

Competition (Team)

Name of Students

Gender

Position/Award

1

National Inter-School Trampoline Championships

 

Song Ern Kimberly Ann 2T27

Girls

3rd

2

National Inter-School Rhythmic (Clubs) Championships

 

Narelle Lee Salikin 2T29

Girls

3rd

3

National Inter-School Rhythmic (All-around) Championships

 

Narelle Lee Salikin 2T29

Girls

3rd 

4

Nationals Inter-School Cross Country Championships

 

Melanie Anne Hui Fen Bickham 1T02

 

Girls

3rd

5

Nationals Inter-School Cross Country Championships

 

Ng WeiYun Chloe 2T13

Girls

6th

6

Nationals Inter-School Fencing (Sabre) Championships

 

Natasha Josephine Hermanto 2T27

Girls

 

3rd

 

7

Nationals Inter-School Fencing (Foil) Championships

 

Rachel Lam Yu Wing 1T03

 

 

Girls

 

3rd

8

Nationals Inter-School Shooting (Air Pistol) Championships

 

Hoe Shyan 2T12

Girls

 

4th

9

Nationals Inter-School Shooting (Air Pistol) Championships

 

Chua Shin Yoong 2T20

 

Girls

 

5th

10

Nationals Inter-School Shooting (Air Pistol) Championships

 

Madeline Teo Hui Zhen 2T26

Girls

 

8th

11

Nationals Inter-School Shooting (Air Pistol) Championships

 

Tan Kuan Wei Benjamin 2T11

Boys

 

2nd

12

National Inter-school Sailing Championships

 

Malone Pun Chao Jie 1T05

Boys

 

 

3rd

13

Nationals Inter-School Track & Field Championship  4X100m Relay

                                                                 

Foo Melvin 1T10
Ananth Suresh 2T12
Chan Zhe Ying 2T10
Benedict Kwok An Rong 1T02

Boys

4th

14

Nationals Inter-School Track & Field Championship 4X400m Relay

 

Foo Melvin 1T10
Ananth Suresh 2T12
Chan Zhe Ying 2T10
Bull Jonathan 1T26

Boys

5th

 

15

Nationals Inter-School Track & Field Championship Javelin

 

Pee Mun Hsuen, Amos 2T06

 

Boys

4th

16

Nationals Inter-School Track & Field Championship Shot Put

 

Pee Mun Hsuen, Amos 2T06

 

Boys

8th

17

Nationals Inter-School Track & Field Championship Triple Jump

 

Chan Zhe Ying 2T10

 

Boys

1st

18

Nationals Inter-School Track & Field Championship Triple Jump

 

Ananth Suresh 2T12

 

Boys

4th

19

Nationals Inter-School Track & Field Championship Long Jump

 

Ananth Suresh 2T12

 

Boys

6th

20

Nationals Inter-School Track & Field Championship  100m

Chan Zhe Ying 2T10

 

Boys

8th

21

Nationals Inter-School Track & Field Championship  4X100m Relay

 

Chan Shiyin 2T35
Song Ern Kimberly Ann 2T27

Au YiXin 1T10

Melanie Anne Hui Fen Bickham 1T02

Girls

4th

22

Nationals Inter-School Track & Field Championship  4X400m Relay

 

Song Ern Kimberly Ann 2T27

Ng Weiyun Chloe 2T13

Melanie Anne Hui Fen Bickham 1T02

Au YiXin 1T10

 

Girls

5th

23

Nationals Inter-School Track & Field Championship 800m

 

Melanie Anne Hui Fen Bickham 1T02

 

Girls

3rd

24

Nationals Inter-School Track & Field Championship  1500m

 

Melanie Anne Hui Fen Bickham 1T02

 

Girls

2nd

25

Nationals Inter-School Track & Field Championship 3000m Walk

 

Siew Yu Hui, Cheryl 2T09

 

Girls

7th

26

Nationals Inter-School Track & Field Championship  200m

 

Song Ern Kimberly Ann 2T27

 

Girls

5th

27

Nationals Inter-School Track & Field Championship 100m

 

Song Ern Kimberly Ann 2T27

 

Girls

2nd

28

Nationals Inter-School Canoeing Championships K2-1000m

 

Benjamin Lee Wen Qian 2T11

Thaddeus Lim Zhi Yu 2T20

 

Boys

5th

29

Nationals Inter-School Canoeing Championships  C1-1000m

 

Aaron Tan Yan Xi 2T13

 

Boys

6th